10 речей, які варто побачити будучи в Вінниці
Живописне подільське місто розкинулося на берегах річки Південний Буг.Перша письмова згадка про Вінницю датується серединою XIV століття. Немало випробувань припали за цей час на долю міста: він пережив і набіги татар, палав у вогні міжусобних воєн в литовському князівстві, брав участь в хвилі повстань. У Вінниці збереглися немало пам'ятних місць і архітектурних пам'яток. Ми ропонуємо вам відвідати такі місця:
1. Музей-садиба Н.И. Пирогова
Вінниця дбайливо шанує пам'ять ученого, хірурга, педагога М. І. Пирогова. У садибі під Вінницею, де знаменитий лікар провів останні двадцять років життя, знаходиться його меморіальний музей. Експозиція музею розташувалася в 10 залах і будинку-аптеці. Про життя вченого розповідають рукописи, друковані видання наукових робіт відомого хірурга, хірургічні інструменти, особисті речі. Навколо садиби ростуть дерева, посаджені самим Пироговим. В 1,5 км від садиби в каплиці-мавзолеї ось уже 125 років спочиває забальзамоване тіло видатного хірурга.
2. Фонтан ROSHEN
Фонтан ROSHEN (вінницький фонтан) - єдиний в Україні і найбільший в Європі плаваючий фонтан, побудований в руслі річки Південний Буг у Вінниці. Унікальність фонтану полягає в так званій "зимуючій технології", яка дозволяє занурювати конструкцію фонтану під лід на зимовий період. Згідно з технічними характеристиками висота струменя фонтану досягає 60 метрів, фронтальний розліт води - 140 метрів. Фонтан у Вінниці порівнюють з фонтаном в Еміратах Дубаї.
3. Костел Діви Марії
Капуцинський храм Пресвятої Діви Марії Ангельської був побудований в незвичайному стилі тосканського бароко при старості Л. Калинівському. На будівництво Калиновський виділив кошти, отримані ним в результаті суду з графом Потоцьким, а також частину свого маєтку. У XIX в. монастир був закритий царською владою і перетворений на казарми , проте костел залишався діючим в якості парафіяльного. Храм був закритий радянською владою спочатку в 1931 р., а потім, після відродження в роки Другої світової війни, знову закритий в 1961 р., після смерті ксьондза М. Високінского. Зараз знову належить католицькій громаді міста.
4. Водонапірна башта
Оригінальна цегельна башта з годинником, розташована в пішохідній зоні, вважається візитною карткою міста. Побудована за проектом арх. Г. Артинова як основа міського водопроводу (помилково вважається пожежною каланчею). У роки Другої світової війни служила пунктом спостереження за ходом бойових дій на околицях міста. У післявоєнні роки переобладнана під квартири для працівників водоканалу. З 1993 р. тут розташовується Музей пам'яті воїнів, загиблих під час бойових дій в Афганістані в 1979-89 роках.
5. Мури
Мурами у Вінниці відвіку називають комплекс оборонних споруджень ієзуїтського монастиря з костелом, колегіумом і конквітом (гуртожитком), який оточений стіною. Частина споруджень Мурів знаходиться в аварійному стані. Фрагменти кріпосних стін, що найбільш збереглися, з кутовою баштою можна оглянути із зворотного боку монастиря, спустившись від вул. Соборної вниз до пересічення вул. Осипенко і вул. Володарського.
6. Музей Автомотовелофоторадіо
Музей ретро-техніки "Автомотовелофоторадіо" у Вінниці відкрився в 2013 р. в приміщенні автосалону "Володимир" в центрі міста, біля Центрального моста. У основі експозиції - приватні збори раритетних автомобілів і іншої техніки вінницького колекціонера А. Стрембіцкого. У музеї представлено більше 100 експонатів, зібраних за 35 років: автомобілі, мотоцикли, велосипеди, патефони, телевізори, фотоапарати, радіоприймачі і др
7. Преображенський собор
Преображенський кафедральний собор був споруджений в XVIII ст як костел домініканського монастиря, заснованого старостою Л. Каліновським в 1624 р. Оборонний у стилі барокко храм входив в систему зміцнень Мурів. У 1832 р. був переданий у ведення православного духівництва і освячений як православний храм. До 1991 р. використовувався як зал органної музики. Зараз у веденні московського патріархату.
8. Музей шоколаду "Рошен"
Музей шоколаду «Рошен» відкритий 22 грудня 2010 року для всіх любителів солодкої карамелі, шоколаду, бісквітів і тортиків. Знаходиться музей у Вінниці, на території кондитерської фабрики Рошен. Даний музей є унікальним у своєму роді, так це єдиний повністю автоматизований розважальний комплекс для дітей.
9. Садиба Грохольських
Садиба Грохольських є культурною і історичною пам'яткою міста Вінниці. Садиба була зведена в XVIII столітті графом Михайлом Грохольським з Польщі.
10. Літературно-меморіальний музей М. Коцюбинського
Музей був урочисто відкритий 8 листопада 1927 р. У цьому будинку 17 вересня 1864 р. народився класик української літератури М. Коцюбинський.