НА ЗАМКОВІЙ ГОРІ У ВІННИЦІ ВІДНОВЛЯТЬ ДЕРЕВ'ЯНУ ФОРТЕЦЮ

30.10.2017 14:30

  Історико-туристичний центр з оглядовим майданчиком та фрагментом відновленої дерев'яної фортеці можуть побудувати на Замковій горі у Вінниці по завершенню археологічних досліджень, повідомляє Vlasno.info. 

Здобутки Подільської археологічної експедиції, яка працювала у Вінниці упродовж 2013-2017 років, повідомила її керівниця Лариса Виногродська під час сесії міської ради. Дослідження проводили на території Вінницьких Мурів, на Замковій горі, а також на території лікарні імені Ющенка. В ході розкопок на території Спасо-Преображенського собору археологи виявили залишки муру більш раннього часу. Знайдені стіну з аркою та фрагмент дерев'яної споруди попередньо датують кінцем ХV - початком ХVІ ст.оліття. 

На думку археологів, залишки підземного ходу й підземних споруд, а також монет початку ХVІ століття і матеріалів литовського часу можуть свідчити про існування на досліджуваній території міста ХV-ХVІ століття. За словами керівниці експедиції, понад три тисячі знахідок наразі вже передали до обласного краєзнавчого музею. Серед них – фрагменти глинобитної печі з відбитками ізразців. - Цю піч можна відновити та доповнити музейну експозицію, присвячену історії Вінниці - каже Лариса Виногродська. Досліджували археологи і територію Замкової гори, де, як вони припускають, розташовувався Литовський замок. Знахідки, які вони виявили на цій ділянці, можуть належати до трипільського, давньоруського, золотоординського, а також литовського періоду. В ході розкопок тут виявили 74 поховання.

 За висновками археологів, кладовище існувало на цій території вже у XVII-XVIII столітті. Виявлені поховання і більш пізнього часу. Цікавою знахідкою виявилось захоронення православного священника вищого сану. Підтвердженням тому є знайдені при ньому атрибути та одяг. В руках він тримав нагрудний дерев'яний різьблений хрест, зроблений з кіпарису. Як стверджують спеціалісти, хрест афонського походження. В ногах священника лежало кадило-курильниця. Сьогодні для археологів залишається запитанням, чому священник такого високого сану похований саме тут. На території Замкової гори археологи знайшли також велетенське кострище трипільської культури. 

За словами Лариси Виногродської, розкопали таке вперше. Експозицію обласного краєзнавчого музею наразі поповнять предмети побуту, елементи зброї, натільні хрести, монети, медальйони, старовинні гудзики, різноманітний посуд, зокрема, і уламки кахелю з рослинним орнаментом та рельєфним зображенням грифона, виконаним в італійському стилі. Серед знахідок і боргова розписка місцевого мешканця, датована XVIІ століттям, польська та німецька свинцові пломби, що свідчать про активну торгівлю на даній території. Керівниця експедиції розповіла, що розкопки проводили і на території лікарні імені Ющенка. Там знайшли городище древньоруського типу. 

– Швидше за все, литовці використовували це городище для оборони Вінниці, - зауважила Лариса Виногродська. Археологи вважають, що розкопки потрібно продовжувати. На їх думку, поселення могли бути і на території Сабарова. Тому дослідження потрібно проводити і там. У міській раді зазначають, на території Замкової гори з часом створять історико-туристичний комплекс з фортецею та музеєм. Цей проект передбачатиме і вихід до Південного Бугу. Разом з тим, проведуть благоустрій Набережної, яка поєднає три мости. 

Головне фото: Людмили Кліщук; фото Тетяни Куц Джерело: vlasno.info